KAHRAMANMARAŞ DULKADİROĞLU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünün, Bugünün ve Yarının Öğretmeni…

Dünün, Bugünün ve Yarının Öğretmeni…

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi CAN Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Yaşar Gölcü İlkokulu’nda; yaz dönemi seminerinde öğretmenlerle buluştu.

Yaşar Gölcü İlkokulu müdürü Bekir GÜNEŞLİCE; “Siz geleceğimizin mimarı olan öğretmenlerle bu işin duayeni olan değerli hocamızı okulumuzda misafir etmekten ve sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyorum.” Dedi. Okul müdürü Bekir GÜNEŞLİCE’ den sonra söz alan  Müdür Yardımcısı Şahin AYCAN; Yıllar öncesinde sınav görevi vesilesiyle gittiği hapishanede duvarda gördüğü  “Tomurcuk kaygısı taşımayan ağaç odundur” cümlesinin kendisini çok etkilediğini ve öğretmenlik hayatı boyunca da kendisine rehber olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Niyazi CAN, karşılıklı sohbet havasında geçen seminerde öğretmenlere tecrübelerinden bahsetti. Lider öğretmen, etkili öğretmenlik ve geleceğin öğretmeninin nasıl olması gerektiği hususunda bilgiler veren Prof. Dr. CAN kendisinin de sınıf öğretmeni olarak mesleğe başladığını ve mesleğini çok sevdiğini belirtti.

Prof. Dr. CAN; “Meslekte 40. Yılımı çalışıyorum. Eğer dünyaya tekrar gelsem meslek olarak yine öğretmenliği seçerdim.” Dedi. Öğretmenin; öğrencilerini iyi tanıması, bireysel farklılıklarını dikkate alarak eğitim- öğretim ortamını düzenlemesi gerektiğini ; bunun için de ısrarlı, sabırlı ve gayretli olması gerektiğini ifade etti. “Öğretmenlerin sürekli kendilerini geliştirmeleri gerektiğini, mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin bilgilerinin taze ve yeni olması nedeniyle; mesleğinin 15-20. Yılında çalışan öğretmene; 15-20. Yılını çalışan öğretmenin de tecrübe ve birikim yönüyle mesleğe yeni başlayan öğretmene katkıları olacağını, öğretmenlikte her şeyi ben bilirim havasının yanlış olduğunu ” söyledi.

Çocuk gelişimde 5-11 yaş aralığının çok önemli olduğunu, kişilik ve karakter gelişiminde temel oluşturduğunu, bundan sonraki dönemlerin bunun üzerine inşa edildiğini ifade eden Prof. Dr. Niyazi CAN bundan dolayı sınıf öğretmenliğini çok önemsediğini dile getirdi.

 29-06-2016    29-06-2016

 29-06-2016    29-06-2016

Yenişehir Mahallesi 74014.Sokak No8 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ - 344 216 47 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.